Не, разбира се. Независимо дали сте на регулиран или свободен пазар на електроенергия, Вие оставате клиент на електроразпределителното дружество, а поддръжката на електроразпределителната мрежа се осъществява именно от него.
Най-лесният начин за това е като разгледате старите си фактури за електропотребление. На старите Ви фактури е изписано количеството електроенергия, която използвате за различните Ви електромери, цените и сумите за електроенергията Ви. А на последните Ви фактури дори е изписано и какъв вид е Вашият електромер.
Считано от 02.02.2021 г., във Вашата фактура ще бъде поместена информация относно причисления Ви стандартизиран товаров профил (СТП). Ако имате посочен такъв профил, то Вашият електромер е Непочасов (СТП). В случай, че такава информация липсва, то Вашият електромер е Почасов.
При използване на платформата ни за получаване на оферта от доставчик, трябва да предоставите контактни данни за връзка с Вас. Бъдещият Ви доставчик на ток, ще използва тях, за да се свърже с Вас и да Ви предостави необходимите документи, за да се придвижи процедурта.
Разбира се, винаги можете да използвата платформата, за да разгледате кои са фирмите доставчици на електроенергия в България и да се свържете с тях директно без платформата.
Процедурата по смяна на доставчика на електроенергия включва няколко стъпки, но повечето доставчици на електроенергия оказват съдействие или изпълняват необходимите административни действия от Ваше име. Тези действия трябва да се извършват всеки път, когато сменяте доставчика си на електроенергия, като подписването на договор с избрания от Вас бъдещ доставчик поставя началото на тази процедура.
След подписване на договора с избрания доставчик на електроенергия към съответното електроразпределително дружество, което Ви обслужва, трябва да бъде подадено заявление за смяна на доставчика на електроенергия. Заявлението трябва да се подаде не по-късно от 10-то число на месеца, предхождащ месеца, за който се иска смяната. Например, ако искате да си смените доставчика от 01 януари, то следва да подадете заявлението не по-късно от 10 декември.
КЕВР е съкращение от Комисия за Енергийно и Водно Регулиране. Това е държавна комисия, определяща правилата за търговия с електроенергия и осигуряваща надзор над пазара, гарантиращ свободната и честна конкуренция.
Съгласно Закона за Изменение и Допълнение на Закона за Енергетиката (ЗИД на ЗЕ, обн. ДВ, бр. 57 от 26.06.2020 г.) т. 27а в ал. 1 и чл. 21 от ЗЕ, КЕВР е задължена да поддържа платформа, на която търговците на електроенергия трябва да качват офертите си към крайните клиенти.
Свободният пазар на ток е нещо, което съществува в България отдавна. За разлика от регулирания пазар, на който Комисията за Енергийно и Водно Регулиране определя цените, на свободния пазар цените се определят, чрез свободно договаряне. Вие имате правото да избирате доставчик на електрическа енергия напълно свободно, а доставчиците се конкурират да Ви осигурят най-добрата за Вас услуга по снабдяване.
Независимо дали сте домашен потребител или бизнес субект, Вие можете да участвате на свободния пазар на ток и да поискате да сключите договор с нов доставчик още днес. Дори от 1ви октомври 2020 г., всички юридически лица са задължени да участват на свободният пазар на електроенергия.
Пазара на ток работи на времеви интервали от един час или (в някои случаи) на петнадесет минути. Когато се използва електромер с почасово отчитане остойностяването на електроенергията е ясно. Ако разполагате с електромер, който отчита само месечното количеството електроенергия и инкасатор идва да отчита електромера Ви (голяма част от електромерите в България) не е възможно да се засече кога точно сте консумирали енергията. Заради това са въведени Стандартизираните Товарови Профили. Това са формули, предложени от електроразпределителните предприятия и одобрени от КЕВР, спрямо които месечното ви отчетено количество електроенергия се разпределя в часови интервали.
От 1ви октомври 2020 г. всички юридически лица са задължени да подпишат договор с лицензиран доставчик на ток. Домашните потребители засега не са задължени да преминат на свободния пазар, но могат да го направят във всеки момент.
Ако сте юридическо лице и все още не сте подписали договор на свободния пазар, не се плашете: Въведен е едногодишен преходен период, в който Вие автоматично сте прехвърлени на договор на свободния пазар на ток. Този преходен договор е регулиран от КЕВР и е валиден за една година считано от 1ви октомври 2020 г. Можете да го прекратите във всеки момент с преминаването на нов доставчик на ток.
Заявления за подаване на смяна на доставчик на електроенергия в съответните електроразпределителни предприятия се подават само между 1во и 10то число на месеца и важат за следващия календарен месец. Това означава, че ако например сключите договор с доставчик на 20ти януари, той от Ваше име (или Вие самите) би могъл да подаде заявлението за смяна на доставчик в периода 1ви-10ти февруари и реално договора Ви ще важи от 1ви март.
Ако имате непокрити стари задължения, електроразпределителното предприятие е задължено да Ви откаже процедурата по прехвърляне на нов доставчик на електроенергия докато покриете старите задължения. Ако използваме примера от горе, в този случай ако покриете задълженията си през март, ще можете да се прехвърлите на новия си доставчик през април.
Можете да сменяте доставчика си всеки месец. Но ако в договора, който сте подписали с избрания доставчик на електроенергия, е определен срок, в който този договор трябва да действа, то при смяната на доставчика преди изтичане на този срок е възможно да дължите определни неустойки, ако такива са уговорени.